“Zor olduğu için cesaret edemediğimiz şeyler, 

aslında biz cesaret edemediğimiz için zordur.” (Seneca)

Yeni bir firma kuruluşunda ya da var olan bir firmanın yeniden yapılanmasında, sistem kurarken ne kadar çok zorlanıldığını iyi bildiğimi düşünüyorum. Özellikle amaç “sadece kâr, sadece verimlilik ve sadece kalite” değilse, bu üçünü ya da daha fazlasını gerçekleştirmek için sistem kurmak çok daha zorlayıcıdır. Bu yüzden, siz şirket sahipleri, siz yöneticiler, yönetici adayları ve işe yeni başlayan arkadaşlar; var olan veya yeni kurulacak olan sisteminiz için bir kılavuz niteliğinde hazırladığım ” adım Adım Sistem Kurma”isimli kitabımı alıp okuduğunuzda, hiç yanınızdan ayırmayacağınıza ve istediğiniz sistemi biraz da hayal gücünüzü kullanarak rahatlıkla kurabileceğinize inanıyorum.

Ben, kitabım ile sizlere ışık tutmak istedim; örnek bir firma seçtim ve faaliyetlerini belirledim. Faaliyet alanını oldukça geniş tuttum ve bu faaliyetler doğrultusunda, firmalarda olmazsa olmazlardan da bahsettim.

Siz, verilen örnekleri kendi firmanıza uyarlamaya çalışacaksınız. Verdiğim örnekler ile firmanızdaki faaliyetleri karşılaştırdığınızda benzerlikler görebileceksiniz. Ancak unutulmaması gereken bir şey var ki o da standartlar, kanunlar ve yasal mevzuat şartları doğrultusunda, olmazsa olmaz dediğimiz konular olacak. Ben, bunların neler olduğundan bahsedeceğim ve örnekler vereceğim. Örneği, aynen alırsınız ya da değiştirirsiniz; bu sizin seçiminiz. Önemli olan, şartları yerine getirmektir.

Bunun dışındaki kısımlar ise her sektöre göre değişiklik gösterecektir. Zaten tüm sektörlerden örnek vermeye kalkışsaydım sizler kitabı okurken hem yorulmuş hem de sıkılmış olacaktınız.

Oysa ben sizlere yardımcı olmak istiyorum:

  • “Sistem kurarken neler lazım?”
  • “Nelere dikkat etmelisiniz?”
  • “Nasıl yapmanız gerekir?”

Amacım, balık tutmanın yollarını öğretmektir. Siz, “hangi balığı nasıl tutacağınızı”,  kitabı “adım adım” takip ettiğinizde zaten bulmuş olacaksınız. Geri kalan da, biraz hayal gücünüz, biraz bilginiz ve uygulamaya alma kararlılığınıza bağlı olacaktır.

Her zaman yanınızda olduğumu bilmenizi istiyorum. Takıldığınız bir konu olduğunda da kitabı açıp ilgili bölüme bakacak ve size ışık tuttuğumu göreceksiniz.

Fadime AKBAŞ

Yönetim Danışmanı /Başdenetçi

logo

 

 

Şirketlerde Adım Adım Sistem kurma

FacebookTwitterGoogle+Paylaş