IMG_0204

1965 yılında İstanbul da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini yine İstanbul da tamamladı. 1987 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldu.

1987-1997 yılları arasında ilaç ve tekstil sektörlerinde sırasıyla; (Münir Şahin İlaç, Elginkan Holding- İlsan İltaş İlaç, Narin Tekstil,  Örsa Holding, Esin Tekstil, Tunç Tekstil gibi ) Bütçe ve Planlama Mühendisi, Satış Temsilcisi, Eğitim Şefi, Planlama Şefi, Planlama ve Kalite Güvence Müdürü, Sistem Organizasyon Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. Bu süreçte Marmara Üniversite Sosyal Bilimler Enstitüsünde “ Uluslararası Kalite Yönetimi” bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı.

1997 yılında kendi isteği ile profesyonel iş yaşamından ayrıldı ve kendi danışmanlık firmasını kurma kararı verdi. Öncelikle, YDD’nin KOSGEB ile düzenlemiş olduğu “ Yönetim Danışmanı Yetiştirme Sertifika” programına katıldı ve başarı ile tamamladı. 1997-2000 yılları arasında serbest olarak danışmanlık yaptı. 2000 yılı Nisan ayında Destek Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri Tic. Ltd. şirketini kurdu. Çeşitli firmalara, TS EN ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemleri, TS EN ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemleri, TS 18001 İş Sağlığı ve İş Güvenliği,  TSE ISO/TS 16949 Otomotiv sektörü için Kalite Yönetim Sistemi,  HACCP (ISO 22000) , Kurumsallaşma, Endüstri Mühendisliği, İnsan Kaynakları ve Yeniden Yapılanma konularında 2008 yılına kadar danışmanlık hizmeti verdi. Ancak sektörde yaşanan birtakım olumsuzluklar yüzünden ani bir kararla şirketini ismi ile birlikte devretti.

2008-2009 yılları arasında danışmanlık yaptığı Erler Plastik firmasında 2. kuşak eğitimi için firma bünyesinde Genel koordinatör olarak görev yaptı. Şirket faaliyetlerinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi konusunda yardımcı oldu. Bu süreçte “Damlacan” isimli damlama sulama işini yapan bir ürünün Ar-Ge çalışmalarına destek verdi ve 2. Kuşak eğitimi tamamlandıktan sonra ayrıldı. Halen aynı şirkete gönüllü danışmanlık faaliyeti devam etmektedir.

2009-2011 yılları arasında yine serbest olarak Yönetim Danışmalığı faaliyetlerine devam etmekteyken eşinin de yönlendirmesi ile bir kitap yazmaya kadar verdi. “ Adım Adım Sistem Kurma” isimli kitabını kendi imkânları ile Aralık 2011 tarihinde tamamladı. Bireysel olarak www.fadimeakbas.com  isimli bir site kurdu ve kitap satışını bu site üzerinden gerçekleştirdi. Yaklaşık bir yıl kadar site üzerinden satışına devam etti. Daha sonra Nobel Akademik Yayıncılık Eğitim Danışmanlık Tic. Ltd. Şti. ile Seçkin Yayıncılık San. ve Tic A.Ş kitabın dağıtımını üstlendi. Halen hem kitabevlerinde hem de www.fadimeakbas.com sitesi üzerinden kitabın satışı yapılmaktadır.

2011 yılından itibaren serbest olarak Yönetim Danışmanlığına devam eden Fadime AKBAŞ, 2012 yılında Doğuş Üniversitesinin ev sahipliğini yaptığı Yöneylem Araştırması ve Endüstri Mühendisliği  32.Ulusal Kongre’sinde “KOBİ’lerde Yöneylem Araştırması Modelleri Kullanımının Önemi Ve Endüstri Mühendislerine Olan İhtiyaç”  konulu bir bildiri sundu.

2012-2013 Öğretim yılında Marmara Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde “Stratejik Yönetim” dersi verdi.

2014 yılı itibari ile tecrübelerini paylaşmak, kitabının satışını yapmak, danışmanlık ve eğitim faaliyetlerine devam etmek üzere  www.fadimeakbas.com sitesini kurdu. Ömrü yettiği sürece kitabında da belirttiği gibi 20+20 yıllık hedeflerini gerçekleştirmek amacıyla yoluna devam etmeye, destek isteyen kişi ve kuruluşlara farklı bir bakış açısı ile sistem kurmalarına veya sistemlerini iyileştirip geliştirmelerine destek olmaya karar verdi.

1997 yılında başladığı iş yaşamında Gıda, Hizmet, Eğitim, Plastik, Metal ve Makine gibi sektörlerdeki firmalara danışmanlık yaptı. Metal, Ambalaj, Gıda, Tekstil gibi firmaların denetimlerini gerçekleştirdi.

ISO 9001, ISO 14001 ve TS 18001 Baş denetçi sertifikalarına sahip olan Fadime AKBAŞ bu konularda denetim faaliyetlerine devam etmektedir.  Ayrıca uzmanlık alanları olan Kalite Yönetim, Stratejik Planlama, Üretim Planlama, Stok Yönetimi, Maliyet Azaltma ve Karlılık Geliştirme konular ile ilgili halen danışmanlık ve eğitmenlik yapmaktadır.

Evli ve bir kız çocuk annesidir.

FacebookTwitterGoogle+Paylaş