Mar 19, 2014 - Ana Sayfa    No Comments

Herşey Bir Hayalle Başlar…

İnsan hayalleri ile yaşar. Ben de hayallerimle hayat buluyorum; yaşama sevincim de hayallerimden geliyor.

Mesleğimi ben seçmedim. Çoğu genç gibi ben de üniversite seçimimi ailemin tercihleri ile yaptım. Benden iki yıl önce kuzenim eczacılığı kazanmıştı; oysa ailemizin hayali çocuklarından birinin doktor olmasıydı.  Bizim kuzen, yanlış(!) sıralama yaparak eczacılığı kazanmıştı.

Aslında o, doktor olmak için çıkmıştı bu yola. Kader…

Sıra bana gelmişti. Ailede sadece kız çocuklar okumuştu, erkek çocuklara ayrı ilgi ve alaka gösterilmesine rağmen hiçbiri üniversitenin kapısından geçememişlerdi. Üzerimde ciddi bir baskı vardı… Kuzen, doktorluğu kaçırmıştı; benim kazanmam gerekiyordu; bu şart olmuştu.

Ancak, benim dönemimde de İstanbul dışında üniversite kazandığınızda gönderilmiyordunuz.

Gerçi, hala bazı kesimlerde bu düşünce aynen devam ediyor. Bu konuda ne kadar yol aldığımızı bilmiyorum. Sadece bildiğim, tıp fakültesi haricinde İstanbul dışına çıkamayacağımdı. Bu yüzden de tercihlerime, Türkiye sınırları içindeki (gidebileceğimi düşündüğüm) tıp okullarını, hemen ardına da Endüstri Mühendisliğini (bir arkadaşımın ısrarı üzerine) yazmıştım. Sonuçlar belli olduğunda, benim için tam bir hayal kırıklığı olmuştu; çünkü Endüstri Mühendisliğini kazanmıştım. Kazandığım gün, beni doktor olmaya ikna eden ailem çok sevinmişti(!). Aslında, annemin hayali, erkek kardeşler için düşünülmüş ama bana kısmet olmuştu. Koltuğunun altında  “T” cetveli, Yıldız Yokuşundan yukarı çıkan gençlere hayranmış ve “Çocuklarımdan biri burada okusa…” dermiş.

Evet, ben Yıldız Üniversitesi Endüstri Mühendisliğini kazandım ve önceleri okula “öylesine” gittim. Kazandığım bölüme ailem sevinmişti ama aklıma tıp fakültesini bir kere yerleştirmişlerdi. Bir daha şansımı denemek istedim ama yeteri kadar çalışamamıştım ve tabii ki  “tıp” olmadı.

Aradan yıllar geçti ve ben mühendis olduğum için çok mutluyum. Çok isabetli olmuş;  İşimi çok seviyorum. Okuldan mezun olduğum gün 20 yıllık hayalim belli idi; hayallerimi gerçekleştirdim. Bundan sonraki hayallerim de belli ve şimdi de onlar için çıktım yola.

İnsanlar, arkalarında kalıcı bir şeyler ve güzel şeyler bırakmak isterler. Ben de eşimin de önerisiyle, bu felsefeden yola çıkarak yaklaşık 20 yıllık iş deneyimimi sizlerle paylaşmak istedim.

Şirketlerde yaşadığım ve önemli olduğunu düşündüğüm bu deneyimlerimi “iyi bir sistem kurmak” isteyen siz okurlarıma “adım adım” aktarmak üzere yazmaya başladım.

Şimdiden sizlere “adım adım sistem kurmak” için çıktığınız bu yolculukta başarılar diliyorum.

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

Got anything to say? Go ahead and leave a comment!